Pravidlá sú jasné

Autor: Tereza Váradyová | 21.11.2013 o 17:32 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  808x

Ochorela som. Ako každý poriadny slovenský maród, ležím v posteli. Lenže keby som bola doma, tak pozerám seriály alebo len tak surfujem po internete. Tu to také jednoduché nie je. Tu je internet na intrákoch vzácnosť. Naša škola nechce, aby sme svoje  životy žili na sieti, a tak nám ho v určených časových intervaloch vypínajú. Celý deň je internet teda vypnutý a zapnú ho až o piatej poobede. Dovtedy máme športové aktivity, krúžky, a tak majú „hlavy" školy pocit, že ho asi nepotrebujeme. A hlavne nechcú, aby sme blicovali len kvôli  tomu, že v izbe ide internet. O piatej sa dotackáme na intrák. Celí spotení. Internet si veľmi neužijeme, lebo o pol šiestej máme večeru. Po večeri sa zvyčajne zakecáme v jedálni alebo kdesi cestou na intrák.

 

Keď sa po večeri vrátime do izieb, užívame si tú hodinku internetu, ako sa dá. Nie nadlho, lebo o siedmej nám zablokujú všetky sociálne siete. Je po zábave a ešte  si treba aj upratať izbu, lebo o pol ôsmej príde nejaký internátny rodič. Viem, že to bude teraz trochu od veci, ale musím sa vám s niečím zdôveriť. Nikdy som nebola nejakým obrovským fanúšikom slovenskej hudby, ale čím dlhšie som tu, tým viac si uvedomujem, ako mi ten náš ľubozvučný jazyk chýba. Vždy, keď si upratujem svoju izbu, tak si peckujem všetky možné slovenské vykopávky, spievam si a usmievam sa. Baby z vedľajšej izby sa zo mňa vždy smejú, lebo nemajú ani poňatia, čo to vlastne spievam. Minule som si dokonca počas učenia začala spievať nahlas a až po chvíli som si uvedomila, že to bolo po slovensky. Všetci, čo sedeli okolo, na mňa len vytreštili oči a začali sa rehotať. Jeden z mojich mnohých bilingválnych trapasov...

Tak... Izba je uprataná a ja som dospievala, pretože o pol ôsmej príde internátny rodič. „Rodičia" sa počas týždňa striedajú, no vždy sú to tí istí ľudia. Je to celkom fajn, lebo keď potrebujeme s niečím pomôcť, tak presne vieme, ktorý učiteľ je v ktorom internáte. Po upratovaní máme vždy dve hodiny ticha a učenia. Musíme odovzdať telefóny, žiadna hlasná hudba. Neveríte, však? Veď ste bývali na intráku a viete svoje. Veď aj ja viem svoje (aj na Slovensku bývam cez týždeň na intráku), ale tu je to jednoducho tak. Pravidlá sú jasné. Okolo pol desiatej začínajú preteky o to, kto sa skôr dostane do sprchy. Toto je v čisto dievčenskom intráku s dvoma sprchami celkom tvrdý boj, aj keď nás tam býva iba deväť. Tým, že máme len jednu kúpeľňu, zídeme sa tam obvykle všetky. Kecáme, spievame, vymieňame si klebety. Jednoducho - utužujeme sociálne väzby. Asi je to s tou kúpeľňou vlastne zámer...  O 22:15 musíme byť v izbách a na chodbe by malo byť ticho. A pretože nás má naša škola veľmi rada, o 22:30 je internet vypnutý a svetlá v izbách tiež. Škola nám ráno začína až o 8:30, preto musí byť každému jasné, že nedostatkom spánku naozaj netrpíme.

Cez víkendy študijné hodiny, chvalabohu, nemáme, ale internet nám stále vypínajú o 22:30. Jedinou zmenou oproti pracovným dňom je to, že funguje celý deň. Na intrákoch musíme byť o 23:00 a povolené sú dokonca aj návštevy medzi obyvateľmi internátov opačných pohlaví! Ale pozor! Platí to len v prípade, ak dodržiavaš pravidlá. Ak máš veľa neskorých príchodov alebo neospravedlnených absencií alebo ťa chytili v aute denného študenta alebo máš známku 4 a horšiu alebo si sa nezapísal, keď si šiel mimo campus a niekto ťa chytil, máš smolu a všetko je inak. Toto všetko sú však veci, ktorým sa dá veľmi ľahko predísť. Veď pravidlá sú fakt jasné... Ak ich porušíš,  čaká ťa takzvaná „restriction". Čo to znamená? Celý víkend nemôžeš opustiť campus, máš povinné večerné študijné hodiny a po každom jedle musíš upratovať jedáleň. Otravné. Je prekvapivé, že je  tam každý víkend aspoň päť a niekedy aj viac ľudí?

Ostatní majú zvyčajne celkom dobrý víkend. Naša škola má štrnásť vlastných mikrobusov, volajú ich „fat boys", a tak nás vždy niekam odvezú - do kina, lyžovať sa, na túru, do aquaparku, na nákupy do supermarketu alebo hoci aj na „exkurziu" do sekáčov. Je si z čoho vyberať. Keď sa ti nič z toho nepáči, stále si môžeš vybrať nejakú aktivitu v škole - ultimate freesbee , futbal, lezenie, filmy, tanečné parties... Jednoducho Amerika. Len treba dodržiavať pravidlá. A tie sú fakt jasné...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?